Яка вода безпечна для здоров’я

Перевірка якості води на одному з підприємств
Перевірка якості води на одному з підприємств

На законодавчому рівні змінено підхід до оцінки якості питної води

Асоціація “Бутильовані води України» відзначає ключові показники українського ринку доставки питної води з нагоди Всесвітнього дня води, який був заснований Генеральною Асамблею-їй ООН в 1993 році.

«2015 рік був роком законодавчих змін в нашій країні, – говорить Ігор Пастух, президент Асоціації “Бутильовані води України. – Ці зміни не могли не торкнутися і категорії питної води ».

Галузь доставки води в Україні (формат 18,9 літрів) продовжує демонструвати зростання. Згідно з даними Zenith International український ринок займає третє місце в Східній Європі за обсягом і друге місце за динамікою зростання. На даний момент його обсяг досягає 300 мільйонів літрів на рік, тоді як темп зростання становить 8 відсотків. На ринку працює близько 200 операторів, приблизно 20 з них – виробники.

Найбільш інтенсивні темпи зростання демонструє сегмент домогосподарств. Це перш за все пов’язано з тим, що в даний момент послугами доставки питної води користується лише 5-7% домогосподарств у великих містах. Згідно з результатами дослідження компанії GFK українські споживачі все активніше підтримують здоровий спосіб життя. Оскільки споживання якісної води – його невід’ємна частина, Асоціація “Бутильовані води України» впевнена в подальшому зростанні числа користувачів даною послугою.

Не менш важливий фактор – складна ситуація з якістю води з джерел централізованого водопостачання. У деяких містах майже 25-35% проб води з таких джерел не відповідають санітарним нормам за фізико-хімічними та бактеріологічними показниками відповідно до карти «Екологічний стан поверхневих і підземних вод України». Крім того, для водопостачання у деяких регіонах використовують поверхневі джерела води, які в найбільшій мірі схильні до негативного впливу скидів стічних вод і викидів в атмосфері.

У 2015 році відбулися зміни на законодавчому рівні, зокрема були прийняті Закони «Про основні засади та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» і «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо харчових продуктів». В результаті були скасовані обов’язкова сертифікація і оформлення багатьох інших дозвільних документів. Зараз постачальнику достатньо оформити лише товарно-транспортну накладну.
Однак продукція повинна відповідати державним вимогам, і виробник несе за це відповідальність. Державний контроль здійснюється компетентним органом в особі Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів. І на даний момент підлягає перевірці зразок продукту, доступний споживачеві в місцях продажів.

Разом з цим, кожен виробник зобов’язаний впровадити на виробництві систему HACCP (Hazart Analisis and Critical Control Point). Система попереджає вплив небезпечних чинників на всіх етапах виробництва – від сировини до кінцевого споживача. Таким чином, процеси завчасно проходять аудит на предмет наявності потенційної небезпеки, яка може бути викликана матеріалами, сировиною, самим процесом виробництва або ж використанням продукту. Даний принцип більш ефективний, ніж контроль продукції на кінцевих стадіях виробництва. Під час впровадження системи HACCP особлива увага приділяється питанням санітарії і гігієни на виробництві.

Споживання якісної води є невід’ємною частиною здорового способу життя. А вода з доставкою для жителів міста є оптимальною альтернативою для домашнього вжитку – пиття, приготування напоїв та їжі. Таким чином, споживач може насолоджуватися смаковими якостями води, не турбуючись про її якість.